Karí korenie, alebo pastu návštevníkom môjho blogu nemusím špeciálne predstavovať.
Tentokrát svoje riadky venujem všeobecne ľuďom, ktorí milujú varenie. Ktorí varia, či už doma, priateľom, pre rodinu, pre zábavu, alebo majú varenie ako koníček. Možno aj za pomoci mojich pár rád, sa ľahšie zorientujete.
Karí je základnou zložkou najchutnejších jedál po celom svete.
Od rôzne dochutených štipľavých thajských karí až po orientálne indické karí s nádychom a farbou rozžiarenej kurkumy.
Stretávam sa pomerne často v rámci sociálnych sietí Instagram a Facebook, s “označením” pri receptoch s pomenovaním thajské karí a pritom je použitá nesprávna korenina pre názov “thai curry”.
Hoci obe, v tomto prípade ich nazvem koreniny – používajú názov “karí” na vzdory tomu majú iný chuťový profil a využitie.
Samotné karí korenie, to ktoré poznáme bežne dostupné v našich obchodoch je zmes korenín používaných hlavne v Európe. Kúsok orientu, ktorým si Európania chceli pripomenúť dávnejšie, no i terajšie cetovanie Áziou.
Zmes podobná Garam masale hlavne zložením. Toto korenie sa v Indii vyrába (mixuje) prevažne na export .
Karí pasta je už niečo iné. Používaná hlavne v Thajsku a východnej Ázii.
Podľa druhu karí tak viete určiť o aký druh sa jedná, teda nebudete nesprávne označovať thajské karí s použitím práve karí koreniacej zmesi.
A aké sú tie najzásadnejšie a zároveň najhlavnejšie rozdiely, podľa ktorých spoznáte, aké jedlo vlastne doma pripravujete?
Toto sú 3 rozdiely, ktoré vám ukážu či máte dočinenia s thajskou kuchyňou, alebo s Áziou o ktorej ste si mysleli, že je to práve thajská kuchyňa.
Rozdiely som spísal do troch jednoduchých a pritom podstatných bodov ako: zloženie karí, príprava samotného jedla a v konečnom bode je to samotná farba a chuť spomínaných korenín, alebo jedál vytvorených.
ZLOŽENIE:
Karí korenie i karí pasta, obe zdieľajú základné koreniny, no ich hlavné zložky sú odlišné. Suché karí korenie v podobe prášku je založené na hlavných zložkách ako kurkuma, kardamón, semená koriandru a rímska rasca. Vo väčšine prípadov neobsahuje čili, to si konzument pridáva podľa preferencií.
Na rozdiel od thajskej karí pasty, kde sú hlavnými zložkami práve čerstvé čili papričky a voňavá kombinácia citrónovej trávy, kaffírových listov a galangalu. Thasjká pasta je vyrábaná z čerstvých korenín, oproti karí koreniu, kde výroba podlieha sušeniu daných korenín.
PRÍPRAVA JEDLA:
Ako správne pripaviť aj obľúbené “curry” s pomocou, či už prášku, alebo koreniny?
Žlté korenie v podobe suchého prášku sa aktivuje VŽDY vzniknutou tekutinou počas varenia, alebo za použitia oleja. Pridáva sa do už rozrobeného jedla a tým sa následne pokrm dochutí (dofarbí). Nie je to prvá pridaná ingrediencia do hrnca/woku.
Karí pasta je v tomto prípade mokrá prísada jedla. Ak ideme pripravovať karí ako ho poznáme aj za pomoci kokosového mlieka, pripravuje sa VŽDY na začiatku jedla rozpustením, orestovaním na oleji. Po orestovanom cesnaku, galangale nasleduje karí pasta, ktorá sa na prudkom ohni orestovaím “rozpustí” a taktiež začne uvoľňovať svoje vonné silice, ktoré sú akousi signalizáciou, že pasta je pripravená.
Samozrejme aj karí koreniacu zmes – prášok, aj karí pastu je možné použiť do rôznych jedál, v rôznych fázach prípravy.
Dokonca aj do toho istého jedla. Samozrejme záleží na vašej chuti, improvizácii a požiadavke ako bude jedlo chutiť a vyzerať.
Avšak treba mať na pamäti o aký druh jedla sa práve jedná, aby sme ho neoznačovali nesprávnym prívlastkom.
Karí korenie v podobe prášku sa nepoužíva na prípravu thajských jedál.
FARBA a CHUŤ:
Karí koreniaca zmes je vždy žltá. Spôsobuje to práve kurkuma, ktorá je hlavnou aj farebnou zložkou. Prášok je používaný prevažne pre jedlá s Indickým podtónom. Stretnete sa s chuťou ako muškátový oriešok, škorica, kardamón, rasca, nasladlé tóny, niekedy podtrhnuté chuťou zázvoru. Karí pasta je farebná. Je zelená, červená, alebo žltá. Podľa druhu čili papričiek obsiahnutých v paste. Zvyčajne veľmi silná chuťou a citrusovou arómou, výrazne pikantná. Vo väčšine prípadov používaná v kombinácii s kokosovým mliekom.
Jedlá, ktoré fungujú s karí pastou sú inšpirované juhovýchodnou Áziou, ako zelené kuracie karí, červené tofu karí, Panang, hovädzie Massaman karí, alebo kuracia polievka s kokosovým karí.
Karí koreniaca zmes učaruje milovníkom jedál ako indické jahňacie Garam masala, kuracie Korma, alebo Tikka Masala.
© Andy Drgoň / @THAI nech sa páči